JASMIN
JASMIN
Lat. Jasminum grandiflorum (Oleaceae) - (Royal Jasmine)
Opis
Jasmin je grm iz porodice maslina (Oleaceae), te se sastoji od oko 200 vrsta koje rastu u tropskim i subtropskim dijelovima Azije, Afrike i Australije. Najviše vrsta raste u južnoj i jugoističnoj Aziji. Jasmin je i nacionalni simbol nekoliko zemalja među kojima su Indonezija, Havaji, Pakistan te Filipini.
Čaj od jasmina je, bez ikakve konkurencije, najrasprostranjenije i najpopularnije piće u Kini. Radi se o piću doboko ukorijenjenom u kulturu i tradiciju a sigurni smo da ćete se i Vi vrlo rado opustiti uz šalicu ovog iznimnog pića.
Arapski Jasmine
Naziv: Jasminum sambac (L.) Aiton
Obitelj: Oleaceae
Nazvan "pikake" na Havajima okus i čaj od jasmina.
Sporo raste, ali s najvećim cvijtom. "cvijetovi" izgledaju kao minijaturne ruže.
Jasminum officinale
Obitelj: Oleaceae
Vrsta: officinale
Biljka: Listopadno planinska
Cvijet boje: bijela
Lišće Boja: tamno zelena
Karakteristika: Mirisno cvijeće
Jasmin je popularna penjačica vrlo mirisnih bijelih cvjetova koji i cvate od sredine ljeta u ranu jesen. Biljke se najbolje uzgajaju uz trijem, u sjenici ili druge nadgradnja, ili velikom starom panju. Obavezno rezanje potrebno u proljeće da bi se biljka obnovila ali ne učiniti više nego što je potrebno. Biljke su već prevelika za smještaj na malim rešetkama na zidu jedne kuće.
Jasminum multipartitum
Obitelj: Oleaceae
Uobičajeni nazivi: divlja zvjezda jasmin (eng.); sterretjies-jasmyn (Afr.); Imfohlafohlane (Zulu)
To je vrlo korisno biljka sa slatko mirisnim, bijelim cvjetovima, voštano sjajnih tamno zelenih listova. Smatrajte to "must-have" u svakom vrtu. Izvedenica imena i povijesni aspekti Jasminum je latiniziran oblik Perzijskog imena, Yasmin. I multipartitum je latinski naziv znači "sa mnogo dijelova ili odjeljaka".
Oleaceae, maslinova obitelj čini oko 20 rodova i oko 448 vrsta drveća, grmova i penjačica u tropskim i umjerenim regijama svijeta.
Prednosti
Ispijanje tople šalice čaja od jasmina može učiniti mnogo više za vaše tijelo od samog uzbuđivanja osjetila okusa. Ispostavilo se da lišće ovog cvijeta ima preventivna svojstva protiv bolesti, počevši od raka do smanjenja razine kolesterola.
Iako su podrobnije studije potrebne da se potvrde ovi pozitivni utjecaji, mogućnosti su velike. Koje su zdravstvene prednosti čaja od jasmina?
Prevnecija i liječenje raka:
Ispitivanja na životinjama su pokazala mogućnosti jasmina da uspori rast kancerogenih stanica. Jedno ispitivanje proizvelo je kemozaštitni efekt za tumor dojke, dok je drugo pokazalo pozitivno djelovanje protiv raka prostate. Izraelski istraživači su čak uspjeli da razviju lijek protiv raka koristeći jasmonit, komponentu stabljike jasmina, koji štiti biljku od ozljeda.
Istraživači su otkrili da ovaj novi, prirodni lijek, izveden iz biljke jasmina može onemogućiti djelovanje enzima koji omogućavaju kancerogenim stanicama da rastu i napreduju. Nadaju se da će lijek od jasmina jednoga dana moći da se koristi uz već postojeće lijekove i kemoterapiju za poboljšani učinak. Tolika je moć nevjerovatne biljke jasmina.
Prirodan lijek protiv smanjenja nervoze:
Studija u Japanu je pokazala da je miris jasminovog čaja imao smirujuća svojstva, poput sedativa, na grupu od 24 volontera. Kada je volonterima ponuđeno da pomirišu miris čaja od jasmina, njihova brzina otkucaja srca je opala i postali su smireniji i opušteniji. Šalica jasminovog čaja ima mnoge prednosti nad tradicionalnim lijekovima protiv anksioznosti.
Smanjenje kolesterola i antibakterijska svojstva:
Ispitivanje na životinjama je pokazalo da zeleni čaj u kombinaciji s jasminom smanjuje razinu lošeg kolesterola i triglicerida. Iako je još ispitivanja potrebno da se utvrdi je li isti efekt i kod ljudi, čaj od jasmina svakako bi mogao koristiti onima koji jedu visokokaloričnu hranu.
Ispitivanjem izvršenim na Sveučilištu u Kansasu je potvrđeno da čaj od jasmina posjeduje sposobnost prevencije rasta određenih vrsta bakterija koje uzrokuju trovanja hranom, poput salmonele i listerije. Ovo može koristiti u prehrambenoj industriji gdje su potrebni prirodni načini uništavanja bakterija koje uzrokuju ove bolesti.
Ako niste znali...
Čaj sa jasminom predstavlja zapravo svojevrsnu kombinaciju crnog, zelenog, bijelog ili "ulong" (oolong) čaja i cvjetova jasmina. Sama kombinacija je izuzetno aromatična, i u pogledu mirisa i u pogledu okusa, a predstavlja i jedno od najboljih prirodnih osveženja.
Ovaj specifični čaj najčešće se može naći u kineskim restoranima, gdje se, prema običaju, služi prije večere. Vrlo je specifičnog i jedinstvenog okusa, predstavlja kombinaciju blago slatkog i oštrog okusa. Upravo iz ovog razloga smatra se jednim od najboljih osveženja, i to ne samo za tijelo već i za um.
JASMIN
Jasmin i kofein:
Baš kao što i druge vrste čaja, poput crnog, zelenog, bijelog i žutog čaja, u sebi sadrže kofein, takav je slučaj i sa ovim čajem. Kada se malo bolje razmisli, ovo i nije nikakva novost jer, na kraju, ovaj čaj predstavlja ipak kombinaciju neke od spomenutih vrsta sa listovima jasmina.
Može se reći da će se sadržaj kofeina osnovnog čaja preslikati na količinu kofeina koju u sebi sadrži čaj sa jasminom. U proseku, jedna šalica ovog čaja u sebi iznosi između 5 i 20 miligrama kofeina. Nekima će ovo biti previše.
Postoje određene metode pomoću kojih možete znatno smanjiti količinu kofeina u vašem čaju. Jedna od takvih metoda je oprati listiće čaja, potopiti u vruču vodu i ostaviti da odstoje 2 do 3 minute, nakon čega ćete tu istu tečnost prosuti. To treba ponoviti još jednom. Druga količina vode će imati znatno manje kofeina u sebi.
Još jedno rešenje je i posjetiti neku od prodavaonica zdrave hrane, ili ljekarnu, i kupiti čaj sa jasminom koji u sebi ne sadrži kofein.
Za bilo koju se od ove dvije opcije odlučili, znajte da čaj, i pored toga što ćete ga lišiti kofeina, neće izgubiti na jedinstvenom okusu i primamljivoj aromi.
U svakom slučaju, kao i kod kave i drugih vrsta čajeva, ne treba pretjerivati u količinama koje se piju, niti sa količinama sastojaka koji se stavljaju u jednu šalicu napitka.
Zeleni čaj i jasmin:
Zeleni čaj sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Osim već poznatih blagotvornih učinaka na zdravlje, prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži iznimno važan EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa. Poznat je i njegov izniman učinak na mršavljenje.
Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pun je jakih antioksidanata, pomlađuje kožu, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina. Cvjetovi jasmina daju ovom čaju finu i specifičnu aromu i miris.
Čaj od jasmina pokazao da niži krvni tlak, jača imunološki sustav, snižava razinu kolesterola u krvi i usporava proces starenja. Redovito konzumiranje čaja od jasmina također može vam pomoći izgubiti nekoliko kilograma viška, da nam se smiri pa čak i spriječiti moždani udar, ateroskleroze i srčanog udara.
JASMIN
Spriječava rak:
Istraživanja pokazuju da Jasmin usporava rast stanica raka i djeluje protiv različitih oblika raka.
Ublažava stres:
Istraživanje potvrđuje umirujući učinak jasmina. Sam miris jasmina usporava rad srca i da nas smiri dok pijemo čaj od jasmina, djeluje čak i bolje od mnogih lijekova.
Antibakterijski:
Istraživanja na Sveučilištu u Kansasu, SAD-a, također su pokazala da čaj od jasmina uništava bakterije, čime protjerati gripe i prehlade. Grgljanje i ispiranje usne šupljine čaj od jasmina i sprječava nastanak karijesa.
Snižava kolesterol:
Pijenje čaja od jasmina posebno se preporuča za ljude koji se bore s visokim kolesterolom i uživaju masnu hranu.
Travari pri bolnoj menstruaciji savjetuju čaj jasmina i kamilice.
Miris Jasmina kao prirodni lijek za smirenje
Slatki miris jasmina jednako je dobar kao lijek za smirenje, ako ne i bolji, jer učinkovito smiruje živce bez ikakvih nuspojava.
Umjesto da uzimaju lijekove za smirenje, ljudi bi trebali pomirisati jasmin koji je molekularno vrlo sličan lijeku Valiumu, tvrde njemački naučnici.
Iznenađujući je efekat mirisa Gardenia jasminoides smanjenje tjeskobe, a uz njega se i lakše zaspi. Molekule mirisa koje uđu u krv kroz pluća mogu služiti kao moćna zamjena ta lijekove za smirenje, tvrde naučnici sa dva njemačka univerziteta Ruhr u Bochumu i Heinrich Heine iz Dusseldorfa.
Naučnici su testirali stotine mirisa na miševima i ljudima da vide kako utječu na funkcioniranje neurotransmitera GABA (gamma-aminobutyric acid) koje inače pojačavaju konvencionalni lijekovi protiv Valiuma. Pokazalo se da miris jasmina jednako djeluje na njihovo funkcioniranje kao i Valium.
Esencijalno ulje jasmina naveliko se koristi u aromaterapiji, a njegove različite zdravstvene blagodati otkrili su još stari Grci i Rimljani. Ulje jasmina prirodni je lijek za stres, tjeskobu, depresiju, umor, menstrualne bolove i simptome menopauze, a vjeruje se i da djeluje i kao afrodizijak.
Jasmin se nalazi u oko 83 posto ženskih i 33 posto muških parfema.
JASMIN
Ulje:
Jasminovo ulje se veoma cijeni među cvietnim uljama i to s razlogom. Njegova aroma je isključiva po svojoj jednostavnoj eleganciji i prefinjenosti.
Kao ruža je kraljica cvijeća, jasmin je nesumnjivo kralj. Poznati afrodizijak, jasmin se bere u noćno doba, kada njegovo cvijeće širi najintenzivniji miris, ali je zato njegova noćna berba teški i skupi rad.
Miris jasmina se može dobiti od različitih drugih pomješanih među sobom eteričnih ulja, i njegova cijena je u ovom slučaju značajno niža.
Jasmin Sambak ili arapski jasmin (jasminum sambac) ima intenzivnu aromu sa izraženom zeleno-travnatom notom, između ostalog ovu vrstu dodaju u kineski zeleni čaj.
Jasmin velikocvjetni ili španjolski (jasminum grandiflorum) je najčešće korišten u parfimeriji, njegov miris je cvjetni, svježi, svjetli sa slatkom voćnom nijansom, koja postaje jača u ulju.
Eterično ulje jasmina djeluje stimulativno i popravlja raspoloženje, ublažava menstrualne tegobe i dobro čisti kožu.
Treba biti oprezan prilikom korištenja tog eteričnog ulja je može izazvati glavobolju.
Trudnice i bebe ne bi smjele koristiti eterično ulje jasmina.
Jasminovo ulje afrodizijak je za zagrijavanje i opuštanje tijela. Djeluje na zagrijavanje i podizanje penisa. Esencijalno ulje jasmina u Indiji se stotinama godina rabi kao afrodizijak.
Žene ga stavljaju u kosu pa im muškarci ne mogu odoljeti.
Istraživanja su pokazala da miris jasmina pozitivno utječe na ljudsku seksualnost bez ikakvih negativnih nuspojava.
Najbolje ga je koristiti u aroma lampi, možda 1 kap dovoljno ako je ulje visoke čistoće.
Oprez:
Jasmin čaj – čaj koji nosi ovaj naziv u stvari nije čaj od jasmina nego polufermentirani kineski čaj s dodatkom cvjetova, odnosno, latica pravog jasmina. Treba izbjegavati čaj s tom deklaracijom, jer je "namirisan" umjetnom aromom.
Povijest jasmin čaja počela je prije 800 godina u vrijeme vladavine kineske dinastije Sun. Tada se za njega uvijek koristio zeleni čaj.
Kao i svaki drugi polufermentirani ili djelimično fermentirani čaj, i jasmin čaj je u zdravstvenom pogledu prihvatljiva alternativa za zeleni čaj, jer su aktivne tvari u njemu djelimično sačuvane.
JASMIN